Ako si správne vybrať návnadu a nástrahu?

V rybárskych obchodoch sa stretnete s celou radou najrôznejších návnad a nástrah - ich použitie sa líši predovšetkým podľa aktuálnej situácie. Keďže sa váš úspech z veľkej časti odvíja práve od voľby vhodnej návnady, pripravili sme pre vás informácie, ktoré vám s výberom pomôžu a vy sa tak môžete stať úspešným lovcom.

V rybárskych obchodoch sa stretnete s celou radou najrôznejších návnad a nástrah - ich použitie sa líši predovšetkým podľa aktuálnej situácie. Keďže sa váš úspech z veľkej časti odvíja práve od voľby vhodnej návnady, pripravili sme pre vás informácie, ktoré vám s výberom pomôžu a vy sa tak môžete stať úspešným lovcom.

Doba čítania 6 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Živá nástraha

Najobľúbenejšími živými nástrahami sú štyri druhy červov – hnojové (hnojáky), mäsové červy (kostniaci), dendrobeny a dážďovky (žížaly).

Tieto nástrahy sa predávajú po menších dávkach v uzatvárateľných škatuľkách, ale aj v nádobách s väčším objemom.

K lovu na živú nástrahu nezabudnite použiť i vhodné háčiky. Pozor nie všade je lov na živú nástrahu povolený, treba sa riadiť miestnym poriadkom.

Cestá

Cesto ako nástraha patrí medzi to najklasickejšie, čo rybári používajú. Hlavným dôvodom je, že pri troche šikovnosti si ich dokážete vyrobiť sami. Keďže však veľa rybárov nemá čas alebo ho chce tráviť efektívnejšie priamo pri love, a nie výrobou nástrahy, začali sa pomerne úspešne predávať cestá vyrábané priemyselne taktiež označované ako obaľovacie pasty. Pri nákupe sa riaďte predovšetkým svojimi skúsenosťami, ktoré ste získali praxou.

Boilies

Ide o špeciálnu rybársku nástrahu, ktorá je vyrobená z vareného cesta a rady ďalších prísad, ktoré vytvárajú ich špecifickú chuť a arómu. Na trhu nájdete stovky rôznych druhov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým svojim zložením, kvalitou a tým pádom aj cenou. Súčasťou boilies je často múčka z rybieho mäsa alebo z výťažkov rôznych živočíchov, či už morských alebo sladkovodných. Boilies má veľmi vysokú nutričnú hodnotu a preto je pre ryby neodolateľný. Práve to je hlavný dôvod, prečo si priemyselne vyrábané boilies získali obľubu mnohých rybárov.

Kupované boilies navyše obsahujú aj radu "tajných" zložiek ", ktoré zvýrazňujú chuť aj arómu. V súčasnosti boilies patrí k tým najpoužívanejším nástrahám na lov kaprov. Štandardne môžete vyberať z guličiek s rozmermi od 10mm až po poriadne 30 - 40mm guľky pre veľké ryby. Taktiež predajné balenia sa líšia, v súčasnosti môžeme boilies kúpiť v štandardnom predjanom balení 1kg, ale aj v 50g baleniach, či taktiež aj v baleniach po 10kg pre masívnejšie kŕmenie.

Tieto guľôčky sa vyrábajú potápavé - vhodné na kŕmenie a tým pádom prilákajú ryby na naše lovné miesto alebo plávajúce. Plávajúce boilies je veľkým hitom posledných rokov a hlavne jeho výrazná farebná verzia (FLUO), ktorá sa používa výhradne ako nástraha na v tomto prípade pod háčik. Pri výbere boilies si treba uvedomiť, že drahšie sú spravidla účinnejšie na väčšie ryby čo v praxi zistíte veľakrát sami.

Pelety

Rybárske pelety a granule sa najčastejšie predávajú vážené alebo vo väčších vedierkach či vreciach. Ide totiž o drobné valčeky vyrobené z rastlinných alebo živočíšnych surovín a olejov.

V praxi narazíte aj na iné tvary ako je valček s dierkou alebo bez nej. Bežne sú guľôčky, obdĺžniky a ďalšie tvary. Trh ponúka "čisté" pelety bez akýchkoľvek výrazných aróm (v takom prípade je voľba dipu či zvýrazňovača na vás) alebo už namočené granule predávané v škatuľkách s príchuťou. Najčastejšie používané pelety sú takzvané Halibut pelety s vysokým podielom rybích múčok a olejov.

Typy pelet

  • Podľa lovenej ryby: sumcové, pstruhové, kaprové, amurové, ...

  • Podľa veľkosti: mikropelety (1 mm), minipelety (až do 6 mm), midipelety (až do 15 mm), maxipelety (až do 28 mm), superpelety (29 mm a viac)

  • Podľa použitia: kŕmne, chytacie

Extrudy, Puffi, Rožkové boilies a Fúkaná kukurica

Extrudy, puffi, rožkové boilies a fúkaná kukurica sú nástrahy používané nielen pri love na feeder alebo položenú. Ide o guľôčky, valčeky a iné tvary vyrobené zo suchej kukuričnej krupice, ktoré často bývajú namáčané v dipe, či inej esenciálnej hmote pre zvýraznenie chuti a účinku.

Pred tým než nahodíte tvrdé fúkané kukurice na lovné miesto, je vhodné ich mierne navlhčiť pre jednoduchšie napichnutie na háčik. V obchodoch však dnes už bežne kúpite aj mäkčené nástrahy, ktoré nie je treba vlhčiť. Tieto nástrahy sú veľmi lacné, účinné a atraktívne a aj preto sú najčastejšie používané na lov kaprovitých rýb na našom území.

Dipy, esencie a zvýrazňovače

Dipy, esencie a zvýrazňovače chutí slúžia ako booster chuti a arómy boilies, peliet a ďalších nástrah tohto typu. Tieto dipy nám slúžia na zvýraznenie nástrahy, ktorú máme na háčiku a tým pádom sa nám zvyšuje šanca na rýchly záber od ryby. Zvýrazňovače poznáme tekuté alebo práškové je už len na vás aký typ si obľúbite ani v jednom prípade nespravíte chybu. Je možné ich používať na všetky typy nástrah, ako i na zvýraznenie chuti a arómy krmiva.

Kŕmne zmesi (krmivá)

Buďte pri výbere vnadiacich a kŕmnych zmesí poctiví - divili by ste sa, o aké dôležité rozhodnutie ide. Sú to totiž práve kŕmne zmesi, ktoré majú nalákať ryby na vami zvolené miesto. Na trhu nájdete mnoho rôznych typov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým svojím zložením a veľkosťou balenia.

Váš výber vhodnej kŕmnej zmesi by sa mal odvíjať predovšetkým od toho, akú rybu mienite loviť. Na väčšine obalov potom nájdete presné určenie rýb, ktoré na vhodenú návnadu zareagujú.

Ak si stále svoju voľbou nie ste na 100% istí, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám dokážu kvalifikovane poradiť. V tomto prípade však taktiež platí že za kvalitu si treba priplatiť ale úspech sa určite dostaví. 

Odporúčame taktiež zvýšiť atraktivitu krmív (predovšetkým tých v ekonomickom väčšom balení) použitím práškových posilňovačov a boostrov, po pridaní ktorých dokážeme i z relatívne lacného krmiva namiešať extra účinné krmivo.

Umelé nástrahy

Loviť samozrejme môžete aj na nástrahy umelé. Snáď neexistuje rybár, ktorý by so sebou na lov nebral hneď niekoľko druhov týchto nástrah. 

S ich výberom buďte obozretný. Najprv si dobre rozmyslite, ako nástrahu chcete používať - dôležitá je technika, miesto i konkrétny druh ryby, ktorý je vaším cieľom. Majte tiež na pamäti, že ryby majú špecifické videnie, ktoré sa odvíja aj od vody - iné návnady je dobré použiť v čistej vode a iné v zakalenom stojatom rybníku či prúdnej rieke. Ak nakupujete u dobrého predajcu rybárskych potrieb, dokáže vám presne poradiť, aký konkrétny typ, veľkosť a farbu zvoliť - nebojte sa spýtať, nech zbytočne nevyhadzuje svoje peniaze za umelé nástrahy, ktoré vám budú k ničomu.

Niektoré umelé nástrahy sú plávajúce, preto si pri ich výbere všímajte aj tento údaj.